fbpx

+48 791 126 366

Rodzaje dysków zewnętrznych

Rodzaje dysków zewnętrznych

Miejsce na dane nie jest z gumy i kiedyś w końcu może się skończyć. Wówczas mamy do wybory albo kasować pliki, których już nie potrzebujemy lub kupić dysk zewnętrzny. Jaki typ dodatkowego napędu sprawdzi się najlepiej? Klasyczny dysk twardy (HDD), czy dysk półprzewodnikowy (SSD)? .

Dysk zewnętrzny HDD

Dysk HDD to klasyczny dysk talerzowy zwany także magnetycznym, w którym znajdziemy dużą pojemność za niewielkie pieniądze, ale i mniejszą prędkość zapisu oraz odczytu porównując z nowocześniejszymi dyskami SSD. Warto także wspomnieć, że dysk twardy HDD mając ruchome części mechaniczne, jest podatniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Wspomniane części ruchome odpowiadające za odczyt i zapis danych to głowica i talerze, które są najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju uderzenia i wstrząsy. To ze względu na częste ich przenoszenie mogą ulec awarii.

Zobacz dyski HDD >

Dysk zewnętrzny SSHD

Dysk SSHD to dysk hybrydowy, który można uznać za pośrednie rozwiązanie jeśli chodzi o prędkości oraz cenę. Wzrost wydajności osiąga dzięki niewielkiej ilości pamięci Flash, natomiast przez wykorzystanie technologii talerzowej dysku HDD mamy możliwość zachowania dużej pojemności przy relatywnie niewielkiej cenie.

Zobacz dyski SSHD >

Dysk zewnętrzny SSD

Dysk twardy SSD jest oparty na technologii pamięci Flash, bez części ruchomych. Z tego powodu możemy oczekiwać wyższej szybkości porównując z tradycyjnym dyskiem talerzowym HDD, jednak tutaj cena również rośnie za 1 GB pojemności. Modele uznawane za największe i najdroższe oferują nawet 6 TB miejsca na dane. Najmniejsza pojemność dla sprawnego działania systemu Windows oraz kompletu potrzebnego oprogramowania to 128 GB. Tutaj jednak dochodzą liczne aktualizacje dlatego warto zaopatrzyć się w dysk SSD o pojemności minimum 160 lub 180 GB.

Zobacz dyski SSD >

Zakup odpowiedniego dysku zależny jest od budżetu jakim dysponujemy. Szukamy czegoś za mniejsze pieniądze to musimy liczyć się z wolniejszym przesyłem danych. Jeśli natomiast kluczową kwestią jest dla nas szybkości oraz większe bezpieczeństwo przechowywania danych, warto kupić dysk zewnętrzny SSD.