fbpx

+48 791 126 366

Telefon wpadł Ci do wody? Sprawdź co zrobić…

Telefon wpadł Ci do wody? Sprawdź co zrobić...

Przed nami sezon basenowo-plażowy. Będziemy wybierać się nad wodę w upalne dni, by odpocząć od miejskiego zgiełku. By w pełni skorzystać z takiego wyjazdu, warto uświadomić sobie, że to właśnie woda jest największym zagrożeniem dla naszego sprzętu elektronicznego. Telefony trzymamy najczęściej blisko siebie, w torebkach, kurtkach, spodniach, a tu wystarczy chwila nieuwagi i urządzenie może zanurkować. Pamiętajmy jednak, że prawie każdy sprzęt jesteśmy w stanie uratować po takim zalaniu, ale nie możemy bardziej uszkodzić telefonu. Musimy osuszyć urządzenie i oddać do profesjonalnego serwisu. Ale jak zareagować kiedy telefon się wykąpie? Co możemy zrobić, a czego lepiej unikać?

Co zrobić kiedy zalejemy telefon?
To właśnie woda jest najbardziej rujnująca dla naszego sprzętu elektronicznego. Dostaje się do wnętrza i powoduje zwarcie prądu. W takiej sytuacji najlepiej dla urządzenia byłoby gdyby nie było w nim baterii, natomiast w modelach, gdzie nie ma takiej możliwości, dobrze jeśli bateria się rozładuje. Udaremni to przeniesienie się prądu do środka urządzenia. Nie zbyt dobrym wyjściem, choć czasem praktykowanym przez prywatne osoby jest nadmierne suszenie. Warto pamiętać o tym, że takie suszenie może doprowadzić do korozji wewnętrznych elementów, co wpłynie na szybsze uszkodzenie.

Czego nie robić, gdy telefon się zaleje?
Na pewno nie możemy mokrego telefonu podłączać do ładowarki. Nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że już jest suchy, że jednak nic mu się nie stało. W rzeczywistości telefon może działać tylko na zwarciu, a ponowne podłączenie go do zasilania, może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. W naszej praktyce spotkaliśmy się również z takim mitem, że mokry telefon wkładany jest do woreczka z ryżem… Mimo, iż ryż ma właściwości pochłaniające wilgoć, natomiast nie do tego stopnia, żeby ususzył nasz telefon.

PAMIĘTAJ:
Po zanurkowaniu, telefon odłącz od zasilania, wyjmij baterię i skontaktuj się z serwisem, który profesjonalnie zdiagnozuje stopień uszkodzenia i osuszy wnętrze telefonu.