fbpx

+48 791 126 366

Czarny ekran po włączeniu komputera

Czarny ekran po włączeniu komputera

Czasem zdarza się taka sytuacja, kiedy włączając laptop czy komputer, ekran monitora jest czarny, mimo tego, że słyszymy dźwięk uruchomionego dysku. Przyczyn takiego uszkodzenia może być kilka.

Rozpoznanie problemu

Najistotniejszą rzeczą jest rozpoznanie czy problem wynika z awarii karty graficznej czy monitora (wyświetlacza w laptopie). Najłatwiejszym sposobem jest podłączenie do komputera lub laptopa drugiego monitora (O tym jak to zrobić pisaliśmy >TUTAJ<). Znaczna część komputerów działa w ten sposób, że karta graficzna od chwili startu (uruchomienia BIOSu), daje sygnał na wszelkie wejścia wideo, jakie są dostępne. Dlatego też po włączeniu urządzenia, obraz na drugim monitorze powinien się pokazać.

Karta graficzna a brak obrazu

Jeśli jednak nie pojawił się obraz na dodatkowym monitorze to awaria może być spowodowana uszkodzoną kartą graficzną. Bywa i tak, że w komputerze znajdziemy kartę graficzną zintegrowaną i zewnętrzną montowaną w złączu. W takiej sytuacji trzeba mieć pewność, że kabel sygnałowy monitora został podpięty do odpowiedniej karty graficznej. Niestety, mając zintegrowaną kartę graficzną nie zdziałamy zbyt wiele na własną rękę. W przypadku zewnętrznej karty graficznej istnieje możliwość sprawdzenia jej na innym komputerze.

Jakie mogą być inne przyczyny?

W przypadku kiedy obrazu nie mamy na drugim monitorze, awarie mogą wywołać niesprawne kable sygnałowe bądź zasilanie.

Jeśli masz problemy z uruchomieniem swojego komputera czy laptopa, zapraszamy do skorzystania z oferty naszego serwisu komputerowego.